Spłonęła Fabryka Lloyda – największy koncertowy klub w Bydgoszczy

W nocy z 25 na 26 stycznia w Bydgoszczy doszło do pożaru Centrum Kultury Fabryka Lloyda przy ulicy Fordońskiej. Zabytkowy obiekt został odrestaurowany i zaczął w 2020 roku pełnić funkcję centrum kultury.

Zmodernizowany i doskonale wyposażony budynek z ogromną historią w tle był wykorzystywany do organizowania koncertów oraz imprez okolicznościowych. Latem oferta koncertowa obejmowała również występy na scenie plenerowej, a w 2021 roku odłył się tam dwudniowy festiwal Pandora Fest. Na bieżący rok klub miał wiele zaplanowanych wydarzeń i koncertów. Na scenie Fabryki Lloyda mieli wystąpić w najbliższych miesiącach: Bracia Figo Fagot, Spięty, Kacperczyk, Mery Spolsky, Katarzyna Nosowska, Me And That Man, Kaśka Sochacka, LemON, KSU, Anita Lipnicka, Strachy Na Lachy, Daria Zawiałow i Kult. Jutro 27 stycznia w Fabryce Lloyda miała odbyć się impreza Energywave.

Na liverock.pl pojawiały się fotorelacje z koncertów odbywających się w Fabryce Lloyda.

Czytaj także: Furia, Zamilska, Owls Woods Graves i Krzta w bydgoskiej Fabryce Lloyda [ZDJĘCIA]

Fabryka Lloyda „Z dnia 25 na 26 stycznia nasz obiekt zajął ogromny pożar. Informujemy, że w pożarze nikt nie ucierpiał.”

Na social mediach Fabryki Lloyda pojawił się rano wpis:

Uwaga!

Z dnia 25 na 26 stycznia nasz obiekt zajął ogromny pożar. Informujemy, że w pożarze nikt nie ucierpiał. Sytuacja jest już opanowana.
Jest to dla nas niewyobrażalna tragedia, dla wielu z nas był to drugi dom, miejsce pracy, miejsce z duszą, miejsce wielu spotkań. Jest nam niewyobrażalnie przykro.
Prosimy, abyście w spokoju czekali na dalsze informacje. Gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań aby większość wydarzeń została zrealizowana.
Płaczemy, jak piszemy to oświadczenie. To dla nas ogromna tragedia.

Fabryka Lloyda spłonął klub w zabytkowej stoczni w Bydgoszczy

Reklama

Budynek Fabryki Lloyda kiedyś pełnił funkcję hali produkcyjnej bydgoskiej stoczni. Hala wchodziła w skład większego zespołu obiektów stoczni Bydgoskiego Towarzystwa Żeglugi Holowniczej, które było największym przedsiębiorstwem żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy, a od 1920 r. jednym z większych w Polsce.

Czytaj także: ILLUSION i FLAPJACK wystąpili w Fabryce Lloyda w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Fabryka produkowała m.in. kotły parowe, żurawie, różnego rodzaju konstrukcje stalowe i łańcuchy holownicze, a także wyspecjalizowała się w urządzeniach do wyposażenia gorzelni. Stąd wywodzą się barki „Lemara” i „Carmen” – czytamy na stronie internetowej Fabryki.

Czytaj także: „Żarty na bok, czyli XXI-lecie Łydki Grubasa”. Galeria z koncertu w bydgoskiej Fabryce Lloyda [ZDJĘCIA]

Aktualizacja: odbudowa fabryki lloyda po całkowitym spłonięciu

Założono zrzutkę na odbudowę klubu:

Stało się ogromne nieszczęście. Spłonął zabytkowy obiekt Fabryki Lloyda, który od 4 lat po wieloletniej rewitalizacji cieszył bydgoszczan koncertami, eveantami, wydarzeniami kukturalnymi. Miejsce to pokochaliście. Tu czuło się niesamowicie dobrą energię. Jako przyjaciółka Łukasza i Asi, właścicieli obiektu, którzy włożyli w to miejsce całe swoje serce, setki tysięcy złotych zakładam zbiórkę by pomóc im w odbudowie tego niesamowitego miejsca. Jako organizatorka bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy, który odbywał się tutaj od 4 lat, pragnę pp prostu im pomóc.

Proszę nie bądźcie obojętni. Wpłaćcie choć złotówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *