Subiektywna lista najlepszych gitarzystek część I

Od pani Tharp rozpoczęła się długa lista dziewczyn i kobiet, dla których gitara stała podstawowym środkiem artystycznego wyrazu, a które mimo męskiej dominacji w strunowym świecie – zaznaczyły mocno swoją obecność.

Każdy jeden – nawet średnio rozgarnięty muzyk – dumnie dzierżący wiosło na scenie powinien mieć przynajmniej przyzwoite pojęcie kim była

Siostra Rosetta Tharpe „matka chrzestna rock and rolla”

Pani Tharpe urodziła się 16 lat przed tym jak w 1931 roku dwaj kumple przy kuchennym stole zbudowali pierwszą gitarę elektryczną „frying pan” czyli „patelnię” i namówili Adolpha Rickenbackera do współpracy przy produkcji instrumentu. Ze względu na powszechnie znane nazwisko (miał znanego kuzyna – asa lotnictwa z czasów I wojny światowej, Eddiego Rickenbackera) firmę nazwano Rickenbacker. Dopiero potem Gibson, zerżnął trochę z kostrukcji przetwornika Beauchampa i w 1935 powstała słynna gitara elektryczna ES-150 (od Electric Spanish Guitar), a dopiero 1949 w świecie gitar elektrycznych zaistniał pan Leo Fender.

Mimo, że Tharpe pięć strun gitary poświęciła w służbie gospel to miała ogromny wpływ na muzyków rock and rolla, w tym Little Richarda, Johnny’ego Casha, Carla Perkinsa, Chucka Berry’ego, Elvisa Presleya, Jerry’ego Lee Lewisa i Erica Claptona. Była pierwszą wielką gwiazdą nagrań muzyki gospel i jednym z pierwszych muzyków gospel, którzy za pomocą gitary elektrycznej przemówili do publiczności bluesa oraz rock and rolla w iście mistrzowskim stylu.
Stojąc na czele listy najlepszych gitarzystek w historii, Tharpe wymyśliła wiele zniekształconych brzmień, które później przejął blues i rock. W przeboju z 1945 roku „Strange Things Happening Every Day” zaciera granice między country, jazzem i gospel, warto zerknąć na „Up Above My Head (I Hear Music In The Air)” gdzie nagraniu na żywo, około 1963 roku, jest solówka i autentyczne proto-shreds.


Dla tych, którzy wolą słuchać niż czytać polecajka – album: She Rocks Volume 1 (A Collection Of Kick-Ass Guitar Goddesses)

… a teraz przejdźmy do współczesnych gitarzystek.

Lita Ford – The Certified Legend Award of Guitar Player

Podczas gdy teksty i rockowy wokal Joan Jett zdefiniowały hardrockowy The Runaways, to właśnie ostre riffy i solówki Lity Ford, która do zespołu dołączyła w wieku 16 lat, wyniosły ich brzmienie na inny poziom i dzięki swojej grze na gitarze zyskała tytuł niekwestionowanej „Królowej Metalu”!

Po rozpadzie The Runaways Ford rozpoczęła karierę solową, co ugruntowało jej pozycję wpływowej rockmanki i jednej z najlepszych gitarzystów, którzy wyłonili się ze sceny punkrockowej i glam metalowej lat 80. Bogini gitary niedawno wprowadziła na rynek własną serię gitar, a także została pierwszą kobietą, która w 2014 roku otrzymała nagrodę The Certified Legend Award of Guitar Player.

Niewątpliwie największą sławę pani Ford przyniósł duet z Księciem ciemności  z 1989 roku w utworach „Close My Eyes Forever” i „Kiss Me” z jej przełomowego albumu „Lita”, który pokrył się platyną i znany jest najbardziej pamiętnych zagrywek gitarowych i zmysłowego wokalu.

Nie mniej udany był czwarty studyjny album „Stiletto” z  1990 roku zawierający single „Hungry” i „Lisa”.

Jennifer Batten

Fani „Króla Popu” Michaela Jacksona bardzo dobrze kojarzą gitarzystkę z wielką blond grzywą, wycinającą zabójcze riffy i solówki. Zapierające dech w piersiach umiejętności Jennifer Batten i technika dwuręcznego tappingu przyniosły jej legion wiernych fanów i zasłużenie!

Niezwykle techniczna i pomysłowa gra Batten podczas tras koncertowych Michaela Jacksona w latach 80. i wczesnych 90. przyniosła jej popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w innych częściach świata, w tym w Japonii. Wykorzystała też swoje talenty, by grać u boku innej brytyjskiej legendy gitary, Jeffa Becka, z którym nagrywała i koncertowała w latach 1999-2001.

Kiedy Batten nie doprowadza tłumu do szału swoimi umiejętnościami lub nie tworzy fantastycznej muzyki, jest zajęta pisaniem książek muzycznych lub tworzeniem ciekawej steampunkowej sztuki we własnym sklepie Etsy.

Nita Strauss – królowa shreddingu

Nita Strauss jest powszechnie znana ze swojej współpracy z legendarnym Alice Cooperem i wcześniejszej współpracy z cover bandem The Iron Maidens. Jest pierwszą gitarzystką w historii Ibaneza, która może pochwalić się sygnowanym własnym modelem gitary Ibanez JIVA. Wydała również swoje autorskie pickupy, DiMarzio Pandemonium.

Wywodzi się z długiej linii muzyków klasycznych – przodkiem jej ojca był kompozytor Johann Strauss. Jako 13-latka dostała pierwszą gitarę od ojca, ale zainteresowanie się grą na tym instrumencie nastąpiło po obejrzeniu filmu „Crosroads” (1986) i Steve’a Vaia. Już w wieku 15 lat koncertowała w zespołach na całym świecie, niezależnie od gatunku czy materiału, grając wyłącznie z zamiłowania do muzyki i chęci doznania dreszczyku emocji na scenie. Jej shredding jest wybuchowo szybki, ale jednocześnie dynamiczny i melodyjny. Stylistycznie Strauss jest trudna do naśladowania, by przekonać się o zdumiewających umiejętnościach Nity warto poznać jej oryginalną kompozycję „Marina Trench”.

W 2023 roku Nita Strauss wydaje album solowy „The Call Of The Void”, którego premiera za tydzień, promowany singlem „Victorious”.

Orianthi

Australijska gitarzystka Orianthi Panagaris po raz pierwszy gitarą – jeszcze wtedy akustyczną zainteresowała się w wieku 6 lat, w wieku 11 lat jednak miała okazję uczestniczyć w koncercie Carlosa Santany. Zainspirowana jego grą, porzuciła instrument akustyczny na rzecz gitary elektrycznej. W wieku 15 lat opuściła szkołę i skupiła się na muzyce i gitarze, grając w lokalnych zespołach, głównie covery, a jej pierwszym większym koncertem było supportowanie Steve Vaia w jej rodzinnym mieście Adelaide. Vai zainteresował się potencjałem Ori i nawiązali utrzymujący się do dziś kontakt, który zaowocował zresztą współpracą Ori i Vaia nad utworem z płyty Believe – Higly Strung. W wieku 18 lat miała okazję poznać i zagrać jam z Carlosem Santaną.

Występowała podczas ostatniej trasy koncertowej Michaela Jacksona, a także z Alice Cooperem, Princem, Stevem Vaiem, stworzyła duet RSO wraz z Richiem Samborą. Jej wersja „Hellbound Train” to najlepszy cover Savoy Brown wykonany przez kogokolwiek, mężczyznę lub kobietę. Ma również własną sygnowaną linie gitar PRS Custom SE Orianthi. Jej debiutancki singiel „According to You” stał się światową sensacją, trafiając do pierwszej dziesiątki w Australii i Japonii. Swoimi porywającymi solówkami, ognistymi riffami i chwytliwymi zwrotami Orianthi ugruntowała swoją pozycję jednej z najlepszych gitarzystek, jakie widział świat.
„Rock Candy” to piąty album studyjny Australijki wydany 14 października 2022 roku przez Frontiers Records, z którego pochodzi singiel „Light It Up”.

Annie Clark (St Vincent)

Dziko dramatyczna osobowość sceniczna trzykrotnej zdobywczyni nagrody Grammy, asa-gitary Annie Clark natychmiast przyciąga uwagę dzięki swojej fenomenalnej muzykalności. Chociaż jej ulubioną bronią jest gitara elektryczna, do tego dziwacznie zaprojektowana, jest utalentowaną multiinstrumentalistką, która gra na basie, pianinie, organach i thereminie. Clark nie stroni od używania mnóstwa instrumentów i chaotycznych, dysonansowych i złożonych aranżacji, aby wzmocnić swoje enigmatyczne, charakterystyczne brzmienie. Gra Clark jest pełna akrobatycznych riffów, żywych akordów i swobodnych solówek. Jej ewolucja jako artystki była fascynująca i nieustannie stara się wymyślać swoje brzmienie na nowo, aby dać swoim fanom coś, czego wcześniej nie słyszeli.

Powszechnie znana pod pseudonimem St Vincent, Clark często opowiada o tym, jak miłość do zespołów grunge, takich jak Nirvana, Pearl Jam i Soundgarden, przyciągnęła ją do gitary. Dołączenie do Polyphonic Spree wprawiło jej karierę w ruch. Następnie zaczęła koncertować z Sufjanem Stevenem, zanim założyła własny zespół.

Joan Jett „Królowa Rock 'n’ Rolla”

Joan Jett nigdy nie była gitarzystką zorientowaną technicznie, ale jej gra to sama esencja punkowej gitary – akordy rytmiczne wybijane z pośpiechem i precyzją – zakorzeniona w jej DNA co dobrze słychać w „I Love Rock ‘n Roll”. Piosenka, która znalazła się na szczycie list przebojów, uchwyciła zaraźliwą aurę Joan Jett i właściwie podsumowała to, kim ona jest – nieustraszoną rockmanką. Dla Jett gra na gitarze polegała na przełamywaniu barier i stereotypów. Organiczne gitarowe brzmienia, niesamowity wokal i jaskrawa prezencja na scenie frontmanki The Runaways, a później Joan Jett & the Blackhearts, przyniosły jej tytuł „Królowej Rock 'n’ Rolla”.

Dorastała kochając muzykę Black Sabbath, Led Zeppelin, The Sex Pistols i The Rolling Stones, brzmienie Jett było połączeniem rock’n’rolla, punka i glam. Dzięki swojej buntowniczej postawie, magnetycznej energii i genialnej muzyce Joan Jett stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w muzyce.

Subiektywna lista najlepszych gitarzystek część I

  1. Lita Ford
  2. Jennifer Batten
  3. Nita Strauss
  4. Orianthi
  5. Annie Clark
  6. Joan Jett

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *