Arcade Fire wystąpił na warszawskim Torwarze

W sobotni październikowy wieczór, kanadyjski zespół Arcade Fire kończy europejską część trasy „The WE Tour” w Warszawie. Jako support wystąpił zespół Boukman Eksperyans z Haitii.

Europejska trasa toczy się w świetle sierpniowych zarzutów wobec wokalisty Win Butlera o przemoc seksualną wobec kilku osób. Trasa zespołu nie została przerwana, a planowany koncert Kanadyjczyków w Warszawie odbył się na Torwarze. Fani mogli usłyszeć największe utwory zespołu Arcade Fire, ale również nie zabrakło utworów z najnowszej płyty „WE”.

Zobaczcie zdjęcia z tego koncertu.

Arcade Fire w Warszawie:

Po entuzjastycznym przyjęciu singli „The Lightning I, II” i „Unconditional I (Lookout Kid)”, okrzyknięty przez The New Yorker doskonałym szóstym albumem, WE¸ wydanym przez Columbia Records, ujrzał światło dzienne 6 maja 2022 roku.

Premiera WE zbiegła się z ogłoszeniem jesiennej światowej trasy Arcade Fire. Po koncertach-niespodziankach w Toulouse Theatre w Nowym Orleanie, Bowery Ballroom w Nowym Jorku, Coachella’s Mojave Tent i KOKO w Londynie, światowa trasa koncertowa WE, określona jako Arcade Fire „must-see live act” (Variety), wróciła w pełnej produkcji na światowe sceny. Trasa rozpoczeła się 30 sierpnia w Dublinie i potrwa do 1 grudnia w Toronto.

Boukman Eksperyans w trakcie warszawskiego koncertu:

Boukman Experience to zespół mizik rasin z Haiti, nominowany do nagrody Grammy za debiutancki album Vodou Adjae. Zespół wywodzi swoją nazwę od Dutty’ego Boukmana, kapłana vodou, który poprowadził ceremonię religijną w 1791 roku, która jest powszechnie uważana za początek rewolucji haitańskiej. Druga połowa nazwy zespołu, „Eksperyans”, to haitańskie kreolskie słowo oznaczające „doświadczenie” i została zainspirowana uznaniem zespołu dla muzyki Jimiego Hendrixa. Zespół był u szczytu popularności w 1991 roku, kiedy prezydentura Jeana Bertranda Aristide’a została obalona w wojskowym zamachu stanu. Podobnie jak wielu innych artystów i performerów, Boukman Eksperyans uciekł z kraju na wygnanie. Podczas pobytu za granicą zespół występował i wypowiadał się przeciwko wojskowej dyktaturze Raoula Cédrasa. W 1994 roku, po przywróceniu władzy Aristide, zespół powrócił na Haiti, gdzie nadal koncertował, nagrywał albumy i występował podczas obchodów karnawału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *