Festiwal Mocnych Brzmień w Świeciu po 20 latach przestaje istnieć.

Z końcem lutego w mediach społecznościowych Festiwalu pojawiła się dość enigmatyczna i brzmiąca niczym epitafium informacja o likwidacji festiwalu. Fani Mocnych Brzmień zostali poinformowani że tegoroczna edycja imprezy nie odbędzie się.

„Drodzy Festiwalowicze,

Mamy dwie informacje. Zwyczajowo zaczyna się od tej złej, więc zrobimy tak samo: XX edycja Festiwalu Mocnych Brzmień była ostatnią w jego historii. Teraz dobra: absolutnie nie rezygnujemy z prezentowania w Świeciu zespołów grających różne odmiany rocka. Pracujemy nad zupełnie nową formułą imprezy, która skupi się na młodych, rozpoczynających swoją muzyczną drogę kapelach. Bądźcie czujni – szczegóły pojawią się na tym fanpage!

Jednocześnie, dziękujemy serdecznie wszystkim, dzięki którym przez dwadzieścia lat Festiwal Mocnych Brzmień mógł tworzyć swoją niepowtarzalną historię!”

Świecie – nazwa o tyle popularna, że na mapie Polski występuje aż cztery razy. Świecie z zamkiem, też żadne cudo, bo takie Świecia są dwa, jedno ma całkiem pokaźne rekonstruowane właśnie ruiny i leży w dolnośląskim, drugie Świecie ma już zrekonstruowany naprawdę konkretny zamek krzyżacki. Co ciekawe obydwa zamki świeckie powstały niemal w tym samym czasie. 

Ale tylko jedno Świecie na całą Polskę miało Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka z całkiem długą, bo już dwudziestoletnią historią, ogromnym doświadczeniem organizacyjnym, ustabilizowaną marką Mocnych Brzmień w środowisku muzycznym i dobrze znanym punktem na festiwalowej mapie Polski. Festiwal to również ogrom uczestników, dla których coroczna wizyta w Świeciu była już tradycją, dwadzieścia lat wspomnień, emocji festiwalowych i kolejne, coraz młodsze pokolenia przyjeżdżające na festiwal.

Od 2003 roku festiwal odbywał się nad jeziorem Deczno, utrzymując konwencję konkursu młodych kapel.  Podczas VIII edycji w 2010 roku festiwal po raz pierwszy zyskał niebanalną scenografię w postaci średniowiecznego, krzyżackiego zamku, a gwiazdą wieczoru był wtedy zespół Lipali.

Przez scenę znajdującą się w cieniu XIV-wiecznego zamku z nonszalancko pochyloną wieżą w ciągu tych lat przewinęło się naprawdę wiele kapel, wszystkich wymienić nie sposób. Każda jedna edycja świeckiego festiwalu odbywała się w świetnej atmosferze, z doskonałą profesjonalną organizacją, barwnie i istotnie urozmaicając ambitnym graniem dość smutne festiwalowo kujawsko – pomorskie. Festiwal Mocnych Brzmień obok serwowanej na wysokim poziomie faktycznie mocnej muzyki, był też festiwalem fajnych inicjatyw.

Idea samego festiwalu zaistniała jako pojedynczy koncert zorganizowany rok po śmierci Ryszarda Bieńka – pochodzącego ze Świecia utalentowanego perkusisty, który zginął tragicznie w sierpniu 2000 roku. Koncert przerodził się w coroczny festiwal podtrzymujący pamięć o muzyku wśród przyjaciół i kolegów oraz zachowując niejako postać Ryśka Bieńka dla tych, którzy go nie mieli okazji poznać. W tym roku mija 25 lat od śmierci muzyka ze Świecia.

Cytując tekst ze strony festiwalowej:

 „Ktoś może powie: należy Mu się takie EPITAFIUM jakim jest Festiwal Mocnych Brzmień – żadną miarą!!! To my jesteśmy zaszczyceni, że ten festiwal jest uhonorowany Jego imieniem za zgodą Rodziców Ryśka – za co wyrażamy przy okazji wielką wdzięczność…”.

Obok szlachetnej idei muzycznego upamiętnienia kolegi i konkursowego promowania młodych kapel, festiwal robił potężną promocję Świecia jako miasta doceniającego solidne i ambitne granie. Nie wiem tylko czy samo miasto Świecie doceniło kiedykolwiek festiwal w kwestii promocyjnej – bo w dziale „najpopularniejsze imprezy kulturalne” w wikipedii wzmianki o Mocnych Brzmieniach brak. Może koło orkiestr dętych, nocnych śpiewów, koncertów disco polo czy kapel podwórkowych – „Mocne brzmienia” brzmią rzeczywiście zbyt mocno? Kultury na FMB było aż nadto i była na tak wysokim poziomie, że poza Bydgoszczą, Toruniem, Grudziądzem i pomniejszymi okolicami rutynowo ściągała reprezentację Szczecina czy Łodzi, albo Trójmiasta.

Czytaj także: Jubileuszowy Festiwal Mocnych Brzmień w Świeciu [ZDJĘCIA, RELACJA]

Rok temu festiwal obchodził równe dwudziestolecie, byłaby to już 21 edycja – gdyby nie pandemiczne obostrzenia i zablokowanie festiwalu przez Centrum Kultury w Świeciu w 2020, mimo że tego samego lata odbyły się imprezy masowe w cokolwiek innym i mniej wymagającym stylu: Summer Hot Disco: Roksana Węgiel, Fleszar, Preludium festiwalu Blues na Świecie, oraz 10 zaledwie edycja lokalnego festu Blues na Świecie.

Miasto Świecie promuje intensywnie imprezę Blues na Świecie Festival Kujawy/Pomorze współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którego organizatorem jest Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu oraz dysponuje partnerami: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Gmina Świecie, Powiat Świecki. W Wikipedii impreza opisana jest wybitnie optymistycznie jako „Blues na Świecie Festival. Jeden z największych i najciekawszych festiwali bluesowych w Polsce, organizowany pod patronatem radiowej „Trójki”. Goszczą na nim wybitni artyści i muzycy z Polski oraz z zagranicy”

W tym roku odbędzie się 14 edycja imprezy, na której dotychczas wystąpiły popowe gwiazdy polskiej sceny jak Mrozu, Lemon, Artur Rojek, Badach, Chylińska, Kasia Kowalska czy Kayah i rzeczywiście bluesowo: Sebastian Riedel z Cree, Boogie Boys, czy Dżem oraz faktycznie kilka zagranicznych nazwisk w ciągu tych 13 lat.

W tej części Polski akurat imprez bluesowych mamy sporo – świecki festiwal nie jest na tyle wyjątkowy obok Toruń Blues Meeting czy mającego 30-letnią historię Festiwalu Blues Express w Zakrzewie żeby ściągać publiczność spoza województwa tak jak Festiwal Mocnych Brzmień robił to dotychczas. Poza tym w Świeciu odbywają się typowe piknikowe imprezy z discopolo w roli głównej z występami Martyniuka, Akcentu, Ralpha Kamińskiego, Smolatego, Vito Bambino, Baranovskiego niczym nie wyróżniające miasta.

Jak nie wiadomo o co chodzi – to wiadomo że chodzi o pieniądze. Utrata sponsora zaważyła na istnieniu imprezy, przy czym samo Świecie nie podejmuje się finansowego wsparcia festiwalu. Głównymi sponsorami festiwalu to od dłuższego czasu byli Schumacher Packaging Polska oraz Katarzyna Lipińska partnerem zaś Gmina Świecie. To dzięki nim rok temu Vader mógł dać rewelacyjny ognisty koncert – wracając na festiwal równo po 10 latach od czasu ostatniej wizyty.

Gówny sponsor Schumacher Packaging był mocno zaangażowany w produkcję festiwalu i w promocję ambitnego grania.

Schumacher Packaging kocha mocne brzmienia! Dziękujemy Partnerowi oraz Sponsorom za wsparcie – bez Was, to wydarzenie nie mogłoby się odbyć w takiej formie! W miniony weekend Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz miał przyjemność wystąpić w roli sponsora głównego na XX Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka w Świeciu. 

Festiwal jest jednym z niewielu wydarzeń promujących cięższe brzmienia w Polsce. Oferuje jednocześnie mocno zróżnicowany przekrój stylistyczny – od czarnego rock’n’rolla, przez melodyjny heavy metal aż po metalcore. W tym roku na scenie fani mogli zobaczyć zespoły takie jak Vader, Mortis Dei, Kontagion, Dark Side oraz Kingsphere. Całe wydarzenie zorganizowane było w pięknym sąsiedztwie Zamku Krzyżackiego. Schumacher Packaging dziękuje wszystkim zespołom za świetne koncerty, a fanom za niesamowitą atmosferę, którą stworzyli. Cieszymy się, że mogliśmy być jej częścią

Przykro patrzeć jak dwadzieścia lat historii i tradycji muzycznej znika z mapy festiwali, ciężko i solidnie wypracowana marka imprezy zwyczajnie zostaje zlikwidowana. Szkoda ogromna, że ludzie odpowiedzialni za promocję i kulturę miasta nie podejmą walki i nie wspomogą finansowo Festiwalu, który rozsławił Świecie w kręgach fanów ambitniejszego i cięższego grania. Żal, że nikt nie chce podjąć się kontynuacji imprezy w takiej formie jak dotychczas.

Wystarczy spojrzeć na Szczecinek i rozwijający się Materia Fest – miasto postawiło na promocję doceniając uznany zespół lokalny The Materia i z roku na rok impreza jest coraz bardziej znana i oblegana przez fanów metalowego grania ściągając tysiące turystów festiwalowych. Miło wiedzieć że równie fajnie rozwijają się InterTony w Chojnicach – gdzie z roku na rok coraz większe gwiazdy są headlinerami i przy okazji promocji miasta – promują lokalnych artystów. Świecie ma rewelacyjnych muzyków na swoim terenie, doskonały lokalny zespół Lowtide pozostaje niestety niedoceniony. Dla zespołów konkursowych, które wygrały eliminacje świetnym doświadczeniem był występ na koncercie festiwalowym – obok dużych nazw polskiej muzyki metalowej czy rockowej.

Jak internauci skomentowali informację o likwidacji Festiwalu Mocnych Brzmień?

„Żenada. Wiele mógłbym napisać tu i teraz ale się powstrzymam. Ta decyzja tylko mnie utwierdza w przekonaniu, że podział na lepszych i gorszych ciągle istnieje. Jak można zaorać coś co przez 20 lat istnieje i jest jedyną tak naprawdę rockową forma rozrywki w tym mieście. Brawo! Świecie miastem „Zenka” i Bluesa”

„Na Zenka Martyniuka albo innych discopolowców to się znajdą fundusze”

„Teraz będziemy się spotykać w innych miastach na koncertach tylko nie w Świeciu. Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich FMB-maniaków”

„Niech mi ktoś poda powód dla którego ludzie ze Szczecina, Bydgoszczy, Torunia mieliby jeździć do Świecia bez tego festiwalu? Serio? Smutnych mieścin w Polsce aż nadto… Kiedyś ludzie kojarzyli wyłącznie z festiwalu nazwę Węgorzewo na mapie Polski. Świecia już nie ma po co”

„Może warto napisać – każdy zawsze mówi, że organizacja czegokolwiek w tym mieście to żenada i droga przez mękę a nikt nie mówi o tym głośno. Moim zdaniem może warto zebrać jak najwięcej organizatorów jakichkolwiek wydarzeń w tym mieście i niech każdy opisze swoje przeboje i traktowanie z góry Może wtedy coś się zmieni.”

„Jedyna porządna impreza w tym mieście! Cały rok zawsze na to czekałem a teraz takie coś odwalacie ?? Przez 20 lat tylko 3 razy mnie nie było”

„Pytanie czemu została podjęta taka decyzja i kto ją podjął, to jest impreza rangi krajowej gdzie spotyka się wiara z całej Polski i łączy pokolenia. Pytanie do władz miasta – czy fajnie jest legendarny festiwal usunąć z kalendarza w Świeckiej kulturze, nie jesteśmy miastem w którym coś fajnego się dzieje dla młodzieży, tu już je*e nudą i nie dziwota, że młodzież ucieka z tego miasta. Włodarze miasta jesteście nieodpowiedzialni za tradycje i kulturę Świecia. Słabo i przykro”

„Ciekawe jakiej personie przeszkadzała ta impreza? 20 lat tradycji to nie rok dwa to 20 piepszonych lat… oczywiście Świecie musi iść w tandetę ku radości ludu i w zamian za to zrobią dwa koncerty disco polo… OKSiR Świecie wstyd!”

„Lepiej wydać tonę siana na beznadziejne orkiestry Wszystkie festiwale w Polsce rozwijają się z wyjątkiem Świecia.”

„Smutna wiadomość. Potrafiłem przyjechać ze Szczecina na kilka edycji. Ostatnio w zeszłym roku.”

Dzięki wielkie wszystkim zaangażowanym w pracę nad festiwalem, podziękowania ogromne za festiwal, który przez dwadzieścia lat zapewniał tyle emocji koncertowych na najwyższym poziomie i był najważniejszym punktem muzycznym w całym województwie oraz tradycyjnym miejscem letnich spotkań środowiska metalowego w tej części kraju. Miałam też przywilej uczestniczyć w połowie edycji i bardzo będzie mi tego festiwalu z wyjątkowym i przemiłym klimatem brakowało. Pozostaną wspomnienia.

Retrospekcyjnie lineup 14 ostatnich edycji festiwalu „Festiwal Mocnych Brzmień” w Świeciu

  • FMB 2010: Lipali, Deflower, Enblema, Kontagion, Lowtide, Maigra, Mairess, Menace, The Day After, Tiberius, Vecordia
  • FMB 2011: HATE, Lost Soul, Toxic Bonkers, Escape From, Lowtide, Testor, Mortis Dei, Othermind, Devil’s Note, Kontagion, Mass Insanity.
  • FMB 2012: Decapitated, Trauma, Escape From, Lowtide, None, Lostbone, Ogotay, Northern Plague, The black Thunder, Hell is Harmony
  • FMB 2013: Vader, Pandemonium, Vedonist, Drown My Day, Cinis, Deyacoda, Escape From
  • FMB 2014: Acid Drinkers, Armagedon, Thy Disease, Chainsaw, Toxic Bonkers, Mortis Dei, Lowtide, Coherence, Furia Gniew, Memorandum.
  • FMB 2015: KAT i Roman Kostrzewski, Virgin Snatch, None, Gnida, Ogotay, Vidian, Minetaur, Lowtide, Drunk Riders, Factor 8.
  • FMB 2016: Illusion, HATE, Materia, Vedonist, Cinis. Calm Hatchery
  • FMB 2017: Luxtorpeda, The Sixpounder, Hope, ThermiT, M.O.R.O.N., Scylla, Lowtide
  • FMB 2018: Faithless Ground, HeadUp, Mentally Blind, Mech, Hunter
  • FMB 2019: Factor8, Mode of Mind, Materia, Frontside, Decapitated
  • FMB 2020: cholerna pandemia
  • FMB 2021: Hounsis, Over The Under, It Follows, Turbo
  • FMB 2022: Rottin Green, Mortis Dei, The Sixpounder, Lipali
  • FMB 2023: Dark Side, Kontagion, Mortis Dei, Vader

Plakat ostatniej 20 edycji festiwalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *