Wolfheart dał czadu Krakowie [RELACJA]

Trzy wcielenia melodyjnego death metalu na koncercie w Krakowie. Wolfheart, Before The Dawn i Hinayana zagościli w Krakowie w ramach europejskiej trasy koncertowej.

W czwartek, 22. listopada, w krakowskiej hali Kamienna12, mieliśmy okazję podziwiać trzech reprezentantów melodyjnego death metalu. Fińsko-amerykański skład: Wolfheart, Before The Dawn i Hinayana odpalił petardę przed licznie zgromadzonymi słuchaczami. Wolfheart, niedawna ozdoba Mystic Festival, najbardziej chyba energetyczny i motoryczny, promuje obecnie swój najnowszy album “King of the North”. Ich gość specjalny, gatunkowo flirtujący z gotykiem Before the Dawn pojawił się z najnowszym “Stormbringers”, a grupa z USA, Hinayana, zaprezentowała kompozycje odchylone w stronę doom metalu. Z ciekawostek należy zaznaczyć, że lider Wolfheart Tuomas Saukkonen, jest również założycielem Before The Dawn.

Wolfheart

Z Wolfheart nie ma miękkiej gry – to death metal z wyjątkowo dobitnie zaakcentowanymi melodiami, z dosyć intensywną ekspozycją podniosłych czystych wokali, ale nie spodziewajcie się tu delikatności. Grupa z Finalndii operuje riffami, których brzmienie i motoryka stoją w jednym rzędzie nie tylko z death, ale również z black metalem. Do tego chętnie urozmaica brutalną tkankę utworów pierwiastkami z rewirów progmetalowych, a czasami – aby zwiększyć pompatyczność i powagę muzyki – sięga także po wątki orkiestrowe. Taki właśnie jest dobrze zrobiony metal ekstremalny: ciężki, zróżnicowany i zmierzający w różne strony.
Lider grupy Tuomas Saukkonen stworzył wiele zespołów wykonujących szeroko rozumiany melodic death metal, ale dopiero Wolfheart pokazał potencjał kompozytorski muzyka. Skład uzupełniają: Lauri Silvonen (bas, śpiew), Joonas Kauppinen (perkusja), Mika Lammassaari (gitara).

Before The Dawn

Before The Dawn założył w 1999 roku niezmordowany Tuomas Saukkonen. Grupa przeżywała wzloty i upadki. W pewnym momencie wydawało się, że już nie wrócą z tamtego świata, bo odmeldowali się na osiem lat. Na szczęście, 30 czerwca 2023 Before the Dawn wydali pierwszy pełny album od 2012 roku i z nowym materiałem ruszyli w trasę. Na koncercie mogliśmy się przekonać, że ich sprawność jest tak samo zabójcza, jak przedtem. Ta grupa to wręcz wzorowy przykład na to, że można znaleźć wspólną wrażliwość między potężnymi tąpnięciami melodyjnego death metalu, a gotyckimi lamentami opakowanymi w posępne riffy i cmentarną melodykę. Finowie są więc melancholijni, chwytliwi, a także agresywni – kąsanie równoważą wrzynającymi się w ucho melodiami i na odwrót. Utwory z nowej płyty „Stormbringers” stanowią obecnie główny repertuar koncertowy grupy. Za bębnami zasiadł niezniszczalny Tuomas Saukkonen.

Hinayana

Hinayana, prosto z Austin w stanie Texas, to najmłodsi gracze w tym zestawieniu, ale konsekwencji w budowaniu charakterystycznego stylu mogłaby pozazdrościć im niejedna ekipa złożona z weteranów. Amerykański pięcioosobowy skład – podobnie jak Before the Dawn i Wolfheart – również porusza się w rejonach melodyjnego death metalu, ale wzbogaca go ciężkim jak tona gruzu doom metalem. Potrafią więc zanęcić majestatyczną partią solową, ale i przygnieść słuchacza do ziemi nieludzko intensywnym zwolnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *