Koncert Amorphis, Sólstafir i Lost Society w gdańskim B90 [RELACJA, GALERIA]

We wtorkowy wieczór do B90 – zawitały trzy grupy z północy – darzone ogromną sympatią przez polskich fanów klimatyczno-progresywnego metalu: Amorphis promujący “Halo” z ubiegłego roku, islandzkie post-metalowe Sólstafir  z “Endless Twilight of Codependent Love” oraz Lost Society z “If the Sky Came Down”

B90 w Gdańsku obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia.

Otwarcie tego wyjątkowego miejsca miało miejsce w 2013 roku. Przez 10 lat na swojej scenie klub gościł największe światowe gwiazdy w szerokim spektrum stylistycznym – jednakże to na czym zyskało najbardziej Trójmiasto – to możliwość zobaczenia wykonawców najwyższej klasy sceny metalowej, ściąganie do Gdańska najwierniejszej – metalowej publiczności nie tylko z całego kraju ale również zza granicy. Gdański B90 odebrał Stolicy monopol na duże koncerty i klasą lokalu dał możliwość cieszenia się muzyką na żywo w naprawdę komfortowych warunkach.

Organizacja klubu przez to pierwsze dziesięciolecie zmieniała się – powstał Drizzly Grizzly, zniknęła palarnia, Gdańsk z kolei zmienił się w centrum wydarzeń muzycznych w kraju równorzędnie z Krakowem i Warszawą. B90 szczęśliwie przetrzymał ograniczenia pandemiczne, najazdy i ataki światopoglądowe – na dobre stabilizując markę i stałe miejsce w  sercach fanów cięższych brzmień do tego stopnia, że krakowski Mystic Festiwal przeniósł się na teren Stoczni Gdańskiej. Pozostaje klubowi i wszystkim nam życzyć kolejnych – równie udanych dziesięcioleci działalności i jak największej liczby powodów do wizyt w hali stoczniowej o numerze B90.

Amorphis w Gdańsku

Fińscy mistrzowie metalu, początkowo wykonujący death doom, aktualnie serwują klimatyczny melodic death, a na scenie metalowej są już ponad trzydzieści lat. Zespół z niewielkiego kraju którego głównym towarem eksportowym są wysokiej klasy formacje metalowe, fanów ma na całym świecie i każda trasa koncertowa ogłaszana przez Finów spotyka się z ogromnym entuzjazmem. W lutym zeszłego roku świętując trzydziestolecie Amorphis w rocznicę wydania debiutanckiej płyty z 1992 roku „The Karelian Isthmus” wydał swój czternasty album studyjny, „Halo”.

Czytaj także: Amorphis prezentuje album „Queen Of Time (Live At Tavastia 2021)”

Z ostatniej produkcji studyjnej w setliście znalazły się otwierający set „Northwards”, „On the Dark Waters” i „The Moon”. Utwór „Amongst Stars” wybrzmiał z legendarnym głosem The Gathering – Anneke Van Giersbergen podanym z taśmy. Najbardziej znany pochodzący z albumu „Eclipse” z 2006 roku „House of Sleep” poprzedzony został przedstawianiem zespołu, gdzie każdy z muzyków prezentację zaznaczał kilkoma taktami muzyki, gitarzysta Tomi Koivusaari zapodał Slayera, Santeri Kallio na klawiszach odegrał fragment „Perfect Strangers” Deep Purple, a podczas tych popisów Tomi Joutsen skormnie usunął się na podest w tyle sceny.

Czytaj także: Amorphis wspominają powrót do koncertowania po pandemii w najlepszym stylu

Było też sporo serdeczności, dziękowanie polskim fanom, żywe interakcje i wymiany uprzejmości między szalejącą publicznością a zespołem. Joutsen sporadycznie zapowiadał kolejne utwory, jednak konfenansjerka była ograniczona do minimum poza spontanicznym „jamem” gdzie każdy muzyk dodał coś od siebie. Set zamknięty został „The Bee” po czym Finowie wykonali z publicznością pamiątkowe foto, ukłonili się i w publikę ze sceny poleciały souveniry. Półtorej godziny z muzyką Amorphis, przekrojowy set i usatysfakcjonowana publika wystarczą za recenzję występu.

Czytaj także: Eluveitie i Amorphis zagrali w Warszawie [2022]

Utwory wykonane podczas koncertu Amorphis w Gdańsku

 1. Northwards
 2. On the Dark Waters
 3. Bad Blood
 4. The Moon
 5. Thousand Lakes
 6. Into Hiding
 7. Black Winter Day
 8. Silver Bride
 9. Sky Is Mine
 10. Wrong Direction
 11. Amongst Stars
 12. My Kantele
 13. House of Sleep
 14. The Bee

Galeria zdjęć Amorphis – B90, Gdańsk

Sólstafir w B90 – Gdańsk

Islandzki kwartet Sólstafir w Polsce wielbiony jest wyjątkowo. Niewątpliwie obok muzyki, powodem tak dużej sympatii jest aktywny i naturalny kontakt zespołu z fanami. Wszyscy czterej panowie chętnie dziękują słuchaczom za udział w koncertach – czy to wielokrotnie ze sceny, czy też już bardzo bezpośrednio pojawiając się po występie przy merchu lub schodząc pod barierki żeby zbijać „piątki” z pierwszymi rzędami.

Sólstafir czyli „promienie zmierzchowe” aktualnie prezentuje muzykę z silnymi wpływami rocka alternatywnego i post-rocka. W 2012 roku zespół otrzymał nagrodę islandzkiego przemysłu fonograficznego. Dysponują post-metalowym zamiłowaniem do długich form i jednocześnie klasycznie nordycką melodyką. Kiedy grali w Polsce ostatnio (razem z Katatonią), warszawska Stodoła pękała w szwach i każdorazowo pojawiając się w Polsce, a robią to regularnie – mają pełne zainteresowanie wiernych słuchaczy.

Czytaj także: Katatonia, Sólstafir i SOM zagrali w warszawskim Klubie Stodoła

Ostatnia – siódma produkcja studyjna formacji to wydany 6 listopada 2020 roku „Endless Twilight of Codependent Love” i przekrojowa setlista zmieszczona w zaledwie godzinnym występie i w sześciu kompozycjach zawierała dwie pozycje „Akkeri” i „Ör”. Otwarcie koncertu nastąpiło przy 12-minutowym „Bláfjall „ z albumu „Berdreyminn” z  2017 roku, po czym wędrowanie po dyskografii zahaczyło o „Svartir Sandar” z 2011, tytułową kompozycję z albumu „Ótta”, aż po rok 2009 i trzeci album grupy w dorobku „Köld”.

Już przed finałowym numerem „Addi” Tryggvason bardzo serdecznie zapraszał wszystkich zgromadzonych do spotkania zaraz po koncercie przy stoisku z merchem zespołu. Faktycznie chwilę po opuszczeniu sceny, ekipa poświęciła sporo czasu wymieniając uprzejmości, rozdając autografy czy pozując do fotek i stawiając się na miejscu w składzie: z najdłuższym, niemal trzydziestoletnim stażem w składzie  wokalista i gitarzysta „Addi” Tryggvason , basista Svavar „Svabbi”, gitarzysta „Pjúddi” Sæþórsson oraz perkusista Ari „Sneakers” Steinarsson.

Utwory wykonane podczas koncertu Sólstafir w B90 – Gdańsk

 1. Bláfjall
 2. Akkeri
 3. Ör
 4. Fjara
 5. Ótta
 6. Goddess of the Ages

Galeria zdjęć Sólstafir – B90, Gdańsk

Lost Society w Gdańsku

Niegdyś thrashmetal z Finlandii, a aktualnie ultra precyzyjny mariaż groove metalu z metalcorem – zdeklarowaną bazę fanów ma całkiem sporą. Mnóstwo ludzi wyczekując w deszczu w kolejce pod klubem od razu po otwarciu drzwi lokalu pędziło pod barierki w koszulkach z nazwą zespołu.

Lost Society założony został w 2010 roku w Jyväskylä przez Samy’ego Elbannę, do którego dołączyli Mirko Lehtinen, Ossi Paananen oraz Arttu Lesonen. W 2011 roku powstało pierwsze demo zespołu pt. „Lost Society”. Wyjątkowa energia, ekspresyjny wokal, mocne brzmienie, podbijające dynamikę i oślepiające błyskaniem stroboskopy i bardzo żywiołowy Samy Elbanna stanowiły bardzo mocne otwarcie muzycznych atrakcji wieczoru. Najnowsza pozycja w dyskografii to piąty z kolei album „If the Sky Came Down” z 2022 roku został przedstawiony już na początku występu za pośrednictwem „112” i „Underneath”. Nieco później w dziesięciopunktowej setliście pojawiły się jeszcze „What Have I Done” i podany na finał występu „Stitches” obydwa z wydawnictwa określanego jako najambitniejszy, najodważniejszy i najszczerszy album, jaki Lost Society wydało do tej pory.

Utwory wykonane podczas koncertu Lost Society w B90 – Gdańsk

 1. 112
 2. Underneath
 3. Riot
 4. Awake
 5. What Have I Done
 6. Into Eternity
 7. No Absolution
 8. Stitches

Galeria zdjęć Lost Society – B90, Gdańsk

Czytaj także: Amorphis, Solstafir i Lost Society zagrali w Krakowie [zdjęcia]

One thought on “Koncert Amorphis, Sólstafir i Lost Society w gdańskim B90 [RELACJA, GALERIA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *