Bob Dylan obchodzi 78 urodziny

78 lat temu na świat przyszedł Robert Allen Zimmerman (Bob Dylan) – prawdopodobnie najlepszy poeta wśród muzyków i najlepszy muzyk wśród poetów.

Bob Dylan obchodzi urodziny. Amerykański piosenkarz, kompozytor i poeta, to jeden z najważniejszych muzyków rockowych XX wieku. Muzyk został ogłoszony „głosem pokolenia”. Dzięki protest-songom „Blowin’ in the Wind” i „The Times They Are-a Changin’” został uznany za jednego z duchowych przywódców kontrkultury lat 60. Muzyk ciągle jest aktywny a w 2017 roku wydał swój ostatni krążek zatytułowany „Triplicate”

Kim jest dzisiejszy jubilat? To amerykański wokalista, autor tekstów, kompozytor, ale także poeta, pisarz i malarz. Również laureat Nagrody Nobla, którą otrzymał w 2016 w dziedzinie literatury.

Bob Dylan: Fakty i mity

Mówi się, że swój unikalny i urzekający styl zbudował z wielu gatunków muzycznych, jakie miały na niego znaczący wpływ. Na twórczość artysty składają się elementy tradycyjnego amerykańskiego folku i country bluesa poprzez country do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Straight No Chaser wystąpią w Polsce

Dylan to multiinstrumentalista. Podczas swojej aktywności scenicznej, występował m. in. z gitarą akustyczną, elektryczną, keyboardem czy harmonijką ustną.

Bob Dylan obchodzi urodziny

Urodził się 24 maja 1941 w Duluth w Minnesocie. Za młodzieńczych lat nauczył się grać na gitarze i pianinie. W szkole średniej założył swoje pierwsze zespoły – The Shadow Blasters i The Golden Chords. Jeden z koncertów, który miał miejsce podczas szkolnego festiwalu talentów. Występ był tak głośny, że dyrektor placówki zmuszony był wyłączyć mikrofony.

W późniejszych latach młody muzyk przesiadywał w małych klubach śpiewając piosenki i akompaniując sobie na gitarze akustycznej.

To właśnie w tym czasie przyjął swój pseudonim. Na samym początku koncertował jako Bob Dillon. Jakiś czas później zmienił je na Bob Dylan. Wkrótce ten drugi stał się urzędowym nazwiskiem artysty. Większość twierdzi, że imię to nawiązuje do poety Dylana Thomasa. Inna teoria głosi, że artysta zainspirował się zawodnikiem amerykańskiej drużyny futbolowej Green Bay Packers, a miał nim być Bobby Dan Dillon.

W swoim dorobku artystycznym Bob Dylan był nagradzany m. in. Grammy, Oscarem, Nagrodą Pulitzera oraz Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Odebranie nagrody w 2016 roku, jak pamiętamy, wzbudziło nie małe kontrowersje. W 2009 roku otrzymał Narodowy Medal Sztuki. W 2012 – Prezydencki Medal Wolności. Barwna postać Boba Dylana nie raz zaskakiwała, a już na pewno swoją muzyką, która nie trzyma się jednego tylko gatunku, czy stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *