Varius Manx nie wystąpił na warszawskim Bemowie

W sobotni wieczór 17 grudnia zespół Varius Manx przyjechał na koncert i nie wyszedł na scenę.

Varius Manx miał wystąpić na warszawskim Bemowie na świątecznym koncercie „Choinka pod choinkę”. Tuż przed próbą zespół oznajmił, że nie wyjdzie na scenę, gdyż jest za zimno. Pomimo wysiłków ze strony organizatora koncert nie doszedł do skutku, a zmarznięci ludzie czekali na zewnątrz licząc, że jednak uda się zespołowi wyjść na scenę. A tymczasem na profilu zespołu czytamy:

Drodzy, z ogromną przykrością informujemy, iż z powodu niezapewnienia odpowiednich warunków zmuszeni byliśmy odwołać nasz dzisiejszy koncert na warszawskim Bemowie. Cieszyliśmy się ogromnie na spotkanie z Wami, dokładając wszelkich starań aby występ doszedł do skutku. Od kilku godzin byliśmy w gotowości do występu natomiast zastane warunki nie pozwoliły nam na dokończenie próby, a tym bardziej zagranie koncertu. Jest nam niezmiernie przykro ale wystąpienie w takich warunkach poważnie narażałoby nas na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Wierzymy, że jeszcze nie raz będzie nam dane spotkać się.

z profilu zespołu Varius Manx

Takie zachowanie zespołu wywołuje co najmniej zdziwienie. Dotychczas podczas zimowej aury wiele zespołów występowało na plenerowych koncertach, czy to sylwestrowych czy to w ramach WOŚP i nikt nie miał z tym żadnych problemów. Występowały zarówno podobne / większe gwiazdy (Closterkeller, Skaldowie, Enej, Coma, Mr Z’OOB, Oberschlesien, Agnieszka Chylińska, Lady Pank, Sławomir), jak i mniejsze (Pull The Wire, Batalion d’Amour) mimo mrozów i niesprzyjającej aury. Żaden z wymienionych zespołów nie miał problemu z wyjściem na scenę w takich warunkach.

Oświadczenie zniknęło ze strony zespołu, toteż dyskusja przeniosła się na profil Kulturalni.pl . Wśród komentarzy od zespołu czytamy:

„Rekomendujemy najpierw zapoznać się ze stanowiskiem organizatora koncertu i stanowiskiem zespołu. Cykl koncertów z kolędami gramy na świeżym powietrzu i jesteśmy tego świadomi i do tego przygotowani, ale podstawą zagrania takiego koncertu, jest spełnienie warunków, które powinien zapewnić organizator. Na Bemowie od godz.12:00 do 17:00 warunki nie zostały spełnione, przez co nie mogliśmy zagrać próby i koncertu, z prostej przyczyny, po kilku minutach grania w minusowej temperaturze, instrumenty się rozstrajają, przez co jakość muzyki nie spełnia waszych i naszych oczekiwań”

piszą członkowie zespołu zapewniając przy okazji, że pracują nad nowym terminem koncertu.

Varius Manx

Zespół Varius Manx powstał pod koniec 1989 roku z inicjatywy Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków. W marcu 1990 przy współpracy z Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziółkiewiczem, powstała instrumentalna płyta pt. „The Beginning„, wydana dopiero rok później przez wytwórnię Polskie Nagrania. Wydawnictwo to charakteryzują takie gatunki, jak muzyka ilustracyjna, jazz czy ambient. W 1991 roku do zespołu dołączyli Sławomir Romanowski (perkusja) i Robert Amirian (gitara, wokal). W 1992 roku powstaje drugi album zespołu „The New Shape„, wydany w 1993 roku przez SPV. W przeciwieństwie do poprzedniego albumu, muzyka zostaje wzbogacona przez partie wokalne głównie Roberta Jansona. Na płycie wokalnie udzielił się także Robert Amirian (który w międzyczasie zasilił zespół Collage). Obydwa albumy nie odniosły sukcesu komercyjnego, choć w piśmie Tylko Rock (obecnie Teraz Rock) pisano o nich.

Po przyjęciu do zespołu na wokal Anity Lipnickiej powstaje trzeci album zespołu – „Emu„. Z tego wydawnictwa pochodzi kilka przebojów: „Zanim zrozumiesz”, „Tokyo” czy „Piosenka księżycowa”. Rok później ukazał się drugi z Anitą Lipnicką album „Elf„. Z tego albumu pochodzą przeboje „Pocałuj noc”, „Oszukam czas”, „Zamigotał świat” oraz „Wstyd”. Po wydaniu tego albumu Anita Lipnicka postanowiła opuścić zespół, by zająć się karierą solową.

Jej miejsce zajęła Kasia Stankiewicz (wyłoniona z programu „Szansa na sukces”). Various Manx z Kasią Stankiewicz nagrał album „Ego”, z którego pochodzą takie hity, jak „Orła cień”, „Ten sen” czy „Dom – gdzieś blisko mnie”. We wrześniu 1997 ukazał się szósty album grupy zatytułowany „End”. Z tego wydawnictwa pochodzą „Pilnujcie marzeń”, „Najmniejsze państwo świata” czy „Kiedy mnie malujesz”. Potem muzycy zajęli się solowymi karierami. W 2000 roku Kasia Stankiewicz postanowiła opuścić zespół, a jej miejsce zajęła Monika Kuszyńska. Przed tą zmianą na stanowisku wokalistki doszło do zmiany saksofonisty.

Wiosną 2001 roku ukazał się kolejny album grupy – „Eta„, który był promowany singlami „Maj” i „Jestem twoją Afryką”. Przebojem „Moje Eldorado” zespół promował kolejny album „Eno„. Z tegoż albumu pochodzą single „Jest w nim” i „Znów być kochaną”. W styczniu 2003 Varius Manx utworem „Soony” wziął udział w krajowych eliminacjach do festiwalu Eurowizja. 31 maja 2004 roku ukazał się kolejny album grupy „Emi„, z którego pochodzą utwory „Soony”, „Pamiętaj mnie” i „Stay in My Heart” nagrany z raperem Ernestem Redem Ivandą. 8 kwietnia 2006 Varius Manx wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej zagrali koncert, na którym wykonali swoje największe przeboje w symfonicznych aranżacjach. Fragmenty tego występu zostały wydane na płycie „Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam„. Album uzupełniały premierowe nagrania studyjne, w tym utwór tytułowy. Nagrany został utwór „Piłka w grze”, który ukazał się na składance „Hit na Mundial 2006”.

28 maja 2006 zespół Varius Manx uległ wypadkowi pod Miliczem. W wyniku tego zdarzenia najbardziej poszkodowana była wokalistka – Monika Kuszyńska, która 4 lata później zakończyła współpracę z zespołem. Jej miejsce zajęła Anna Józefina Lubieniecka, z którą w 2011 roku zespół wydał płytę „Eli„. W czerwcu 2013 doszło do kolejnej zmiany wokalistki – nową wokalistką została Edyta Kuszyńska występująca pod pseudonimem Edi Ann. Edi Ann z Varius Manx zaśpiewała m.in. „Bardzo kochać chcemy” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu „Wojna żeńsko-męska”. W 2014 wystąpili w akcji Radia RMF FM „Ja Cię Kręcę” z okazji 25-lecia stacji, nagrywając razem z Kacprem Gołdą (zwycięzca wybrany przez zespół) nową wersję utworu Toto „Africa”. W kolejnych miesiącach wydali single „Wierzę w miłość”, „Cudowne dni” i „Spokój”.

Pod koniec 2015 roku Kasia Stankiewicz powróciła do Varius Manx, a w 2016 roku zespół z nią ruszył w trasę koncertową z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia. Ostatnim wydawnictwem zespołu jest „Ent” z 2018 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *